Duvarlarınızı Sprey Boyamaya Nasıl Hazırlarsınız?

sprey boya hazırlık

Sprey boyama, geniş yüzey alanlarını hızla boyamanın harika bir yoludur. Çok az zaman ve çaba gerektirir ve yüksek kaliteli ekipman kullanırsanız profesyonel sonuçlar verir. İyi bir boya işi için yüzeyin uygun şekilde hazırlanması çok önemlidir.
 

Adım 1 – Tüm Mobilyaları ve Aksesuarları Kaldırın


Sprey boyama işlemi, yüzeyleri bir püskürtücüden gelen bir boya jeti ile kaplamayı içerir. Bu jet, uzun mesafeler kat edebilen ve nesnelere yerleşebilen son derece küçük boya parçacıklarından oluşur. Boyanın odadaki diğer nesnelerin üzerine düşmesini önlemek için her şeyi çıkarmalı veya düzgün bir şekilde örtmelisiniz. Tüm armatürleri duvardan sökmek ve dışarı çıkarmak en iyisidir. Küçük mobilya parçaları da taşınabilir. Odada kalan her şey bezlerle kapatılmalıdır. Anahtar ve prizleri çıkarabilir veya maskeleme bandı ile kaplayabilirsiniz.
 

Adım 2 – Zemini ve Kalıcı Armatürleri Örtün


Bir odadaki bazı aksesuar veya demirbaşlar yerinden sökülüp çıkartılamaz. Bazı örnekler pencere çerçeveleri, şömineler, tezgahlar ve dolaplardır. Tüm bunlar, yerine güvenli bir şekilde bantlanmış bezlerle veya naylonlarla düzgün bir şekilde kapatılmalıdır. Doğru hazırlıkla, temizlik sonrası çok fazla zaman ve çabadan kurtulabilirsiniz. Tavanı da boyuyorsanız, duvarları maskeleme bandı ile kaplamalısınız.
 

Adım 3 – Eşit Bir Son İşlem Sağlayın


Çoğu duvarda, aksesuarların geride bıraktığı küçük ezikler veya delikler vardır. Boyadıktan sonra aksesuarları aynı noktaya asmayı planlıyorsanız, deliği kapatmaya gerek yoktur. Aksi takdirde, delikleri uygun şekilde doldurmanız gerekir. Delikler doldurulduktan sonra, fazlalıkları kazıyın. En az 24 saat kurumaya bırakın ve ardından alanı zımparalamak için zımpara kağıdı kullanın. Pürüzsüz bir yüzey elde etmek için sızdırmaz alanı nazikçe ama iyice zımparalayın. Duvardaki tüm kusurları kapattığınızdan emin olun. Parlak bir yüzey üzerinde boya yapıyorsanız, parlaklığı gidermek için bir parlatıcı veya zımpara kağıdı kullanmalısınız.
 
Adım 4 – Duvarı Temizleyin

Boyamadan önce duvarı iyice temizlemek önemlidir. Duvardaki herhangi bir kir veya yağ, boyanın duvara tutunmasını azaltacak ve yüzeyin kalitesini düşürecektir. Çözelti yapmak için yumuşak sabun ve su kullanın ve duvarları bununla ovalayın. Herhangi bir kalıntıyı bir süngerle çıkarın. Boyamaya başlamadan önce duvarların iyice kurumasını bekleyin.
 
Adım 5 – Astar Uygulayın

Öncelikle püskürtme kutunuzun veya tabancanızın tamamen temiz olduğundan ve herhangi bir boya kalıntısı içermediğinden emin olun. Ardından kabı astarla doldurun ve temiz, kuru duvarlara püskürtün. Aşırı püskürtmeyi ve pürüzleri önlemek için hafif, eşit katlar halinde püskürtün. Püskürtme yaparken asla elinizi hareket ettirmeyi bırakmayın.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.