Farklı Boya Türlerini ve Faydalarını Anlamak

farklı boya türleri

Bir ev boyama söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır. Bunu anlamak, konu evin iç kısmına geldiğinde ev sahiplerinin her zaman en iyi kararları vermesine yardımcı olur. İşte boyamada kullanılabilecek bazı boya çeşitleri ve avantajları.
 

Su Bazlı Boya Nedir


İyi bir ev boyama ustalığına sahip olmak, belirli bir ortamda hangi boyanın en iyi sonucu verdiğini bilmeye yardımcı olacaktır. Su bazlı boyalar, kullanımları ne kadar kolay oldukları için günümüzde yaygındır. Daha önce yağ bazlı boya ile kaplanmış duvarlar için, boya su bazlı boyaya geçerken yapışma sorunu olabileceğinden ekstra özen gösterilmelidir.

Su bazlı boya ile gelen birçok avantaj vardır; boya yüzeylerin çoğunda kullanılabilir, güneş altında bile solmaz, suyla temizlenmesi oldukça kolaydır, çabuk kurur. Esnektir ve çatlamaz, ayrıca herhangi bir ön işleme ihtiyaç duymaz.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için iç cephe akrilik boya fiyatları sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
 

Yağ Bazlı Boya Nedir


Yağ bazlı boya yüzeylerin çoğunda kullanılabilir ve yüksek sertliği ile bilinir. Boya su ile yıkanamaz ve terebentin gibi solventlerin bulunması gerekli alet ve malzemelerin temiz kalması için önemlidir.

Yağ bazlı ev boyamanın çeşitli faydaları vardır; Çarpıcı bir parlaklığa sahiptir, mutfak ve banyo gibi yüksek nemli odalarda iyi çalışır. Sağlam ve güçlü bir cilaya sahiptir, kuruması daha uzun sürer, bu da onu düzeltmeler ve tesviye için ideal kılar.
 

Yumurta Kabuğu ve Saten Boya Nedir


Yumurta kabuğu boya kaplamaları yaygın boya kaplamalarıdır. Düz boyalardan biraz daha parlaktırlar ve kusurları mükemmel şekilde kapatırken dayanıklıdırlar. Koridor ve giriş yolları gibi insanların çok sık kullanmadığı alçak veya orta alanlara sahip harika alanlarda iyi çalışırlar. Bu boya, mutfak fayansları ve banyo fayansları gibi sıklıkla kullanılan alanlar için güçlü dayanıklılık, yansıtıcı ve iyidir. Ayrıca, temizlemeleri de kolaydır.
 
Yarı Parlak ve Parlak Boya Nedir

Yarı parlak boyalar oldukça parlak ve reflektif tip olup oldukça sağlam, küflenmeye karşı dayanıklıdır. Küflenmeye karşı dayanıklı yapısı onu mutfak, tuvalet ve banyo gibi alanlar için mükemmel bir seçim haline getirir. Boya ayrıca döşeme için yatıştırıcıdır ve kapılar ve vurgulu duvarlar için de iyi bir uyum sağlar.

Yarı parlak ve parlak boya, en yansıtıcı parıltılı ve vurgulu duvarlardır. Ayrıca çok dayanıklıdırlar ve defalarca temizlenebilirler.
 
Mat Boya Nedir

Düz veya mat boya daha az parlaktır ve diğer boyalara kıyasla en iyi kapatıcılığı sunar ve tırnak delikleri gibi kalan kusurları kapatmak için daha az kat gerektirir. Kapsama açısından iyidirler ancak diğerlerine kıyasla dayanıklı değildirler.

Mat boyanın çeşitli avantajları vardır, bunlardan bazıları; duvarlarda ve tavanda kusurları gizler, daha az yansıtıcıdır ve harika bir renge sahip pürüzsüz bir dokuya sahiptir.

Özetle,

Doğru boyayı seçerken, boyamada kullanılacak en iyi araçları elde etmek de önemlidir. Çoğu insan bunu önemli bir faktör olarak görmez, ancak boyalı bir odanın pürüzsüzlüğü ve dayanıklılığında büyük rol oynar.


 
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.