Kontrplak Nasıl Boyanır

kontraplak nasıl boyanır

Orijinal bir sanat eseri yapmak için kontrplak boyamak isteyip istemediğiniz veya bir kontrplak zemin boyamanız gerekip gerekmediğini, sadece biraz bilgi ile başarılı bir şekilde yapabilirsiniz. Kontrplak boyamak aslında her türlü ahşabı boyamaya benzer. Doğru aletleri almanızı, yüzeyi boyanın yapışmasını sağlayacak şekilde hazırlamanızı ve dayanıklı ve güzel bir yüzey elde etmek için boyayı uygulamanızı gerektirir.

Malzemelerinizi Toplama

1 - Boya ve astar satın alın. Boya ve astar alırken, bitmiş yüzeyin kullanımını göz önünde bulundurmanız gerekir. Kontrplak sanat için kullanılacak mı? Bitmiş ürün boyalı bir kontrplak zemin mi olacak? Projenizin bitmiş amacı için oluşturulan boya ve astarın seçilmesi ürünün uzun ömürlü olmasına katkıda bulunacaktır.

Sanat yapmak için kontrplak boyuyorsanız, akrilik astar ve boya satın almayı düşünün. Bunlar, ahşap üzerinde güzel ve ayrıntılı görüntüler oluşturmak için kullanılabilecek su bazlı sanatçı boyalarıdır.

Eğer kontrplak zemini boyalı kontrplak zemin gibi evinizde bir yüzey olarak kullanmak için boyuyorsanız, daha ağır bir boyaya ihtiyacınız olacaktır. Akrilik lateks boya veya kullanım amacına göre yapılmış yağ bazlı bir boya seçin.

Çok pürüzsüz bir yüzey gerektiren küçük bir projeniz varsa, sprey boya satın almayı düşünün.

2 - Bir boya fırçası veya rulo seçin. Kontrplaklarınızda kaliteli bir boya işi elde etmek için kaliteli fırça veya rulo almalısınız. Bunlar donanım ve ev geliştirme mağazalarında mevcuttur. Pürüzsüz bir yüzey boyamak için yapılmış ve satın aldığınız boya ve astar tipine uygun bir fırça veya rulo seçin.

Projeniz için sprey boya kullanıyorsanız fırça veya ruloya ihtiyacınız olmayacaktır.

Fırça mı yoksa rulo mu alacağınız tercihinize bağlıdır. Büyük bir yüzeyi boyamayı düşünüyorsanız, daha büyük bir yüzeyi daha hızlı kaplayabileceğiniz için bir rulo iyi çalışacaktır. Ayrıntılı boyama yapmanız gerekiyorsa, fırça genellikle rulodan daha iyi çalışır. Bazı boya işleri için hem rulo hem de fırça isteyeceksiniz. Rulo daha geniş alanı boyayabilir ve kenarları doldurmak için fırça kullanılabilir.

3 - Büyük bir iş için boya püskürtücü kullanmayı düşünün. Birkaç odanın duvarları gibi geniş bir alanı boyamanız gerekiyorsa, bir boya püskürtücü tercih etmek isteyebilirsiniz. Bir püskürtücü kullanmak için ekipmanı yerel donanım veya ev geliştirme mağazanızdan kiralamanız veya satın almanız gerekir. Püskürtücü, doğru kullanımı için talimatlarla birlikte gelmelidir. Püskürtücü kullanırken, boyanmasını istemediğiniz tüm yüzeyleri maskelemek önemlidir.

4 - Zımpara kağıdı satın alın. Kontrplak boyanırken yüzeyi zımparalayarak hazırlamak önemlidir. Bu, ahşaptaki birçok kusuru ortadan kaldırır ve pürüzsüz bir yüzey elde etmenizi garantilemeye yardımcı olur. 220 veya 180 gibi ince taneli zımpara kağıdı satın alın. Ayrıca, kontrplak yüzeyiniz pürüzlüyse ve pürüzsüz bir şekilde zımparalamak istiyorsanız, 80 veya 100 kumlu daha kalın zımpara kağıdı alın. Zımpara kağıdı tüm donanım mağazalarında ve büyük kutu ev geliştirme mağazalarında mevcuttur.

5 - Uygun bir zımparalama aletine sahip olduğunuzdan emin olun. Kontrplakınızı bir zımpara bloğu ile elle zımparalayabilir veya yörüngeli zımpara gibi elektrikli bir zımpara aleti kullanabilirsiniz. Kontrplakınız küçükse, elle zımparalama genellikle iyi sonuç verir. Zımparalamak için geniş bir alanınız varsa elektrikli zımpara kullanmalısınız.

Kontrplak zeminli bir oda gibi çok geniş bir alanı zımparalıyorsanız, ticari bir zımpara kullanmanız gerekebilir. Örneğin bir zemin zımparası kiralamak en iyi çözüm olabilir.

6 - Gerekirse delik dolgusu satın alın. Kontrplakınızın yüzeyinde zımparalanamayan kusurlar varsa, bunları delik dolgusu ile doldurmanız gerekebilir. Bir macun bıçağı ile deliklere açılan ve kuruduktan sonra pürüzsüz bir şekilde zımparalanan dövülebilir bir üründür. Delik doldurucuların çoğu boya ile uyumlu olsa da, boyanacak yüzeylerde kullanılabileceğini söyleyen bir ürün aldığınızdan emin olun.

Kontrplak üzerini boyayacağınız için delik dolgu kullanımından kaynaklanan renk atması nihai ürününüzü etkilemeyecektir. Bununla birlikte, dolgunun rengi öne çıkma eğiliminde olduğundan, bitmemiş veya sızdırmaz bir yüzeye sahip olacak kontrplak projelerinde delik dolgusu kullanılmamalıdır.

Yüzeyin Hazırlanması

1 - Boyanmasını veya tozla kaplanmasını istemediğiniz alanları maskeleyin. Kontrplakları iç mekanlarda boyuyorsanız, yanlışlıkla üzerine boya veya toz bulaşabilecek alanları maskelemelisiniz. Projenizin etrafındaki alanı korumak için maskeleme bandı, plastik örtü ve damla bezlerinin bir kombinasyonunu kullanın.

Örneğin, boya püskürtücü kullanıyorsanız püskürtülebilecek alanları plastik örtü ile örtün.

Yanlışlıkla boyanabilecek küçük alanlar varsa, bunları korumak için boyacı bandı kullanın.

2 - Delikleri doldurun. Kontrplak zımparalamadan önce, bitmiş yüzeyin kusurlu olmasına neden olacak tüm delikleri doldurun. Doldurulacak bariz delikler arayın, ancak doldurulabilecek küçük delikler için ahşabın yüzeyini de hissedin. Bunlar, kontrplağın boyanmamış yüzeyinde çok net görünmeyebilir, ancak ahşap boyandıktan sonra muhtemelen fark edilecektir.
Ahşap dolgu ambalajındaki talimatları izleyin. Tipik olarak ahşap dolgu, bir macun bıçağıyla uygulamanızı ve ardından pürüzsüz bir şekilde zımparalamadan önce kurumasını beklemenizi gerektirir.

Kontrplakınızdaki delikleri ve kusurları doldurmanız gerekmeyeceği bazı durumlar vardır. Gerçekten pürüzsüz bir yüzeye sahip olmakla ilgilenmiyorsanız, dolguyu atlamaktan çekinmeyin. Boya kusurlu bir kontrplak parçasına hala yapışacak, bitmiş ürün o kadar pürüzsüz olmayacak.

3 - Kontrplak zımparalayın. Boyadıktan sonra pürüzsüz bir yüzey istiyorsanız, boyamaya başlamadan önce kontrplakları iyice zımparalayın. Başladığınız yüzey pürüzlüyse, 100 kum gibi daha pürüzlü bir zımpara kağıdı ile başlayın. Bu büyük kusurları ortadan kaldıracaktır. Ardından, genel yüzeye mümkün olan en pürüzsüz finişi vermek için zımpara kağıdınızı 180 veya 220'lik ince bir taneyle değiştirin. Kontrplak zaten nispeten pürüzsüzse, ince taneli zımpara kağıdı kullanabilirsiniz.

Kontrplak, birçok ince ahşap katmanından yapıldığından, çok uzun veya sert zımparalama yapmak ve daha düşük bir ahşap katmanına geçmek mümkündür. Zımparalarken dikkatli olun ve yüzeyin çoğunu kaldırırken dikkatli olun.

Pürüzsüz bir bitmiş ürüne sahip olmakla ilgilenmiyorsanız, kontrplağı tamamen pürüzsüz olana kadar zımparalamanıza gerek yoktur.

4 - Yüzeydeki tozu temizleyin. Zımparalamayı bitirdikten sonra kontrplakınızın her tarafında bir kat ahşap tozu olacaktır. Boya işinizi olumsuz etkilememek için çıkarmanız gerekir. Çok fazla toz oluşturduysanız, temizlemek için elektrikli süpürge kullanın. Ardından kalan tozu temizlemek için mikrofiber bez gibi kuru bir bez kullanın.

Bu tozu gidermek için yapılan çoğu boya ve ev geliştirme mağazasında satılan yapışkan bezler de vardır.

Fırça, Rulo veya Püskürtücü ile Astarlama ve Boyama

1 - Kenarları astar ile boyayın. Kenarlarında ayrıntılı çalışma gerektiren bir zemini veya başka bir yüzeyi boyuyorsanız, bu alanlar için bir fırça kullanın. Bir boya fırçası size rulo veya püskürtücüden daha fazla kontrol ve detay verecektir.

Ayrıntılı kenarları boyamak sabit bir fırça ile yapılabilir, ancak işinizin düzenli olduğundan emin olmak için kenarları bantlamak da isteyebilirsiniz. Astarınızı uyguladıktan sonra bandı yerinde bırakın, böylece son katlarınız için de kullanılabilir.

Kontrplak kenarları boyunca 3–4 inç (7,6–10,2 cm) bir kenarlık boyayın. Bu, rulonuz veya püskürtücünüzle geldiğinizde size kenarlardan bolca boşluk bırakacaktır.

2 - Pürüzsüz, örtüşen vuruşlar kullanarak yüzeyi astarlayın. Kontrplak astarlama, yüzeyin sızdırmazlığını sağlamaya yardımcı olur ve boyanın kontrplak üzerine iyi yapışmasını sağlar. Tüm yüzeyi astar ile boyayın, tüm alanların eşit şekilde kaplandığından emin olun.

Hangi aracı kullanırsanız kullanın, tam kapsama sağlamanın en iyi yolu, birbiriyle örtüşen uzun, eşit hareketler yapmaktır. Temel olarak, fırça, püskürtücü veya rulo ile art arda "w" yapın, böylece vuruşlar birbiriyle örtüşür. Bu, daha fazla boya toplama eğiliminde olan her vuruşun kenarlarını eşitleyecektir.

Kullanmakta olduğunuz astarın talimatlarını izlediğinizden emin olun. Yönergeler tipik olarak, boyanın uygulanması gereken sıcaklığı ve üzerine kat boya eklemeden önce kuruması için ne kadar beklemeniz gerektiğini içerir.

3 - Boya ile kesin. Daha önce astar ile yaptığınız gibi, genel kat boyanızı yapmadan önce yüzeyin kenarlarını bir fırça ile boyamalısınız. Fırçanızı, rulonuzu veya püskürtücünüzü yüzeyin geri kalanında kullanmadan önce acele etmeyin ve istediğiniz ayrıntıyı elde edin.

4 - İlk ince kat boyayı uygulayın. Astar tamamen kuruduktan sonra ilk kat boyanızı uygulayabilirsiniz. Astarda olduğu gibi, tüm yüzeyi tutarlı, ince bir kat boya ile kapladığınızdan emin olun.

İlk katı uygularken, astarın altında görünmediğinden emin olmak için endişelenmenize gerek yok. Bu sadece ilk kattır ve ilk başta astarı görebilseniz bile kalın katlardansa ince katlar kullanmak daha iyidir.

5 - Her kat arasında zımparalayın. Boyalı yüzeye katlar arasında çok hafif bir zımpara yapmak, nihai ürününüzü daha pürüzsüz hale getirecektir. Yeni bir parça 180 veya 220 ince taneli zımpara kağıdı kullanın ve boya tamamen kuruyunca yüzeyi hafifçe ovalayın. Bu, boyadığınız sırada oluşan kusurları ortadan kaldıracaktır.

Katlar arasında zımpara yaptıktan sonra oluşan tozu temizleyin. Ondan kurtulmak için kuru bir bez veya vakum kullanın.

6  - Ek katlar uygulayın. Pürüzsüz ve güçlü bir son yüzey elde etmek için birkaç ince kat boya uygulamak en iyisidir. Bu özellikle, son yüzeyiniz üzerinde yürüyormuşsunuz gibi çok fazla yıpranacaksa geçerlidir.

Boya katları arasında boyanın iyice kurumasını sağlayın. Normal kuruma süreleri için kaba başvurun ve bu süre geçtikten sonra göze çarpmayan bir kenarda kuruluk olup olmadığını test edin. Bu size daha sert ve pürüzsüz bir son yüzey verecektir.

Birden fazla ince kat uygulamak, hafifçe bükülebilir kalma eğiliminde olan kalın katların aksine, her katın sert ve kuru olmasına izin verir.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.