Merdiven Korkuluğu Nasıl Boyanır

merdiven korkuluğu nasıl boyanır

Evinizde bir güncelleme yapmak için bütçeye uygun bir yol mu arıyorsunuz? Merdiven korkuluğunu boyayın. Bu proje biraz zaman alıyor ve hazırlanıyor, ancak o taze, yeni görünümü gördüğünüzde getirisi buna değer.
 

Adım 1: Korkuluğu Hazırlayın


İster metal merdiven korkuluğu, ister ahşap olsun, hazırlık işin büyük kısmını oluşturur ve projenizin başarılı olacağını garanti eder. Zaman alıcı ve detay odaklı olsa da, nihai ürün zamanı önceden değerli kılacaktır.

Sıçrayanları yakalamak için damla bezleri korkulukların etrafına yere koyun.

Korkuluğun zeminle ve duvarla birleştiği yerde bant kullanın. Yapının yalnızca bir kısmını boyuyorsanız (örneğin, rayı boyuyor ancak milleri mevcut renklerinde bırakıyorsanız), millerin rayla birleştiği yerleri bantlayın.

Rayları temizleyin. Merdiven korkulukları yapışkan bir toz ve kir tabakası taşıyabilir. Bunları sıvı bir temizleyici ile temizleyin. Çok kirli değillerse, yumuşak sabun ve su ile temizleyin. 

100 numara zımpara kullanarak üstteki boya veya parlatıcıyı çıkarmak için zımparalayın. Yapışkan bezle silin, ardından 220 numara ile zımparalayın. Önceki boyanın parlaklığını kaldırarak yüzeyin pürüzsüz olmasını istiyorsanız. Bu, boyanın yapışmasına yardımcı olacaktır.

Zımpara kağıdı kalıntılarını gidermek için yapışkan bir bezle tekrar silin.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için su bazlı silikonlu iç cephe boya fiyatları sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
 

Adım 2: Fırçanızı Raylara Uygulayın


Bu bölümde, astardan bitişe kadar kaplamaları uygulamak için fırçanızı kullanacaksınız.

Astar üzerine boyayın. (Rayları ve milleri hangi sırayla boyayacağınız hakkında aşağıya bakın.)

Astar kuruduğunda, iki kat lateks boya uygulayın ve katlar arasında kutuda önerildiği gibi kurumasını bekleyin.

Boya kuruduktan sonra (48 saat beklemenizi öneririz), çatlamaları ve solmaları önlemek için koruyucu bir son kat uygulayın.
 

Hangi Sırayla Boyamalısınız?


Tüm bu parçalarla merdiven korkuluğunuzu belirli bir sırayla boyamanız gerekip gerekmediğini merak ediyor olabilirsiniz. Profesyonellerimiz yukarıdan aşağıya doğru ilerlemenizi önerir:
 
  • İlk olarak, üst rayın üst ve yanları.
  • Sonra üst rayın alt kısmı.
  • Ardından, milin bir tarafı.
  • Ve sonra milin diğer tarafı.
  • Son olarak alt rayı boyayın (varsa)

Sandalye korkulukları gibi diğer rayları merak ediyorsanız, aynı tekniği 1. ve 2. adımlarda uygulayabilirsiniz. Bu proje daha az emek ancak yine de boyanın yapışmasını ve üzerine çıkmamasını sağlamak için iyi hazırlık teknikleri gerektirir. 
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.