Seramik Karo Boyama İçin 4 İpucu

fayans boyanır mı

Seramik karo veya fayans boyamanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Biraz hazırlık ve boyama bilgisi ile seramik karoların rengini değiştirebilir veya eski seramik karoları yeni gibi gösterebilirsiniz. Bu yazı sizi seramik karo boyamanın nasıl yapılacağına götürecek ve size bazı değerli ipuçları verecektir.
 

1. Hazırlık Aşaması


Seramik karo boyarken en önemli şey, başlamadan önce her bir karonun tamamen temiz olduğundan, yağ veya mum kalıntısı olmadığından ve kuru olduğundan emin olmaktır. Fayansı temizlemek için, birikmeyi kaldıracak her türlü hafif aşındırıcı sabun kullanabilirsiniz. Harcı temizlemek biraz daha zor olabilir. Üreticinin talimatlarına göre karıştırılmış bir sert fırça ve oksijenli ağartıcı temizleyici solüsyon veya Trisodyum Fosfat (TSP) kullanın. Temizleyiciyi doğrudan derz üzerine uygulayacaksınız; yaklaşık 10 dakika bekletin, ardından tamamen temizlenene kadar fırçalayın. Boyamadan önce harcın 48 saat kurumasını bekleyin.

Derzleme işlemi boyalı fayanslarınızı mahvedeceğinden, boyamadan önce fayans ve derzlerde çatlak fayansları ve ufalanan derzleri sabitlemek gibi herhangi bir onarım işi yapın.

Son hazırlık aşaması, boyanın yüzeye yapışması için seramik karolardan tüm parlaklığın alındığından emin olmaktır. 220 kumlu zımpara kağıdı ile elde tutulan bir yörünge zımparası kullanın. Bu, parlamayı kaldıracak ancak herhangi bir iz bırakmayacaktır. Parlaklık gittikten sonra, tüm tozu ve kiri temizlemek için fayansı ve derzleri tekrar temizleyin.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için iç cephe boya çeşitleri sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
 

2. Boya ve Astar Seçimi


Fayanslar için ilk kat boya için bir akrilik boya astarı satın almanız gerekecektir. Seramik karo boyamak için en uygun boya, yağ bazlı boya veya üretan reçineli su bazlı boyadır. Seramik karoya yapışması için yapışkan bir boya türü gereklidir.
 

3. Seramik Karo Boyama


Uygulanacak ilk kat boya akrilik astar olacaktır. Yüzeyi pürüzsüz tuttuğunuzdan emin olarak bir kat uygulamanız gerekecektir. Astarın birkaç saat kurumasını bekleyin, ardından ikinci bir kat uygulayın. İkinci katın iyice kuruması için en az 24 saat verin. Kuruduğunda, tamamen pürüzsüz olmayan alanları hafifçe zımparalayabilir ve işiniz bittiğinde tüm tozu sildiğinizden emin olun.

Seramik karo boyamanın iki yolu vardır: Rulo kullanabilir veya boyayı püskürtebilirsiniz. Bir rulo kullanıyorsanız, düşük gözenekli bir rulo seçin, çünkü bu, yüksek gözenekli rulodan daha pürüzsüz olacak ve daha az kabarcık verecektir.
 
4. Son Adım

Son katı uygulamadan önce yeni boyanmış seramik karonun 48 saat kuruması gerekecektir. Su bazlı üretanlar en iyi boyalı seramik üzerinde çalışır ve sararma yapmaz. Üretan uygulamadan önce, boyalı karonun temiz ve tozsuz olduğundan emin olun. Boyalı yüzeyi korumak için birkaç kat uygulamanız gerekecektir.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.