Seramik Karo Boyama İçin Kullanılacak Boya Çeşitleri

fayans boyanır mı

Seramik karo boyasına rastlamak kolay değildir. Bunun nedeni, seramik karoların insanoğlunun bildiği en zor boyanan yüzeylerden birine sahip olmasıdır. Boyanın düzgün bir şekilde yapışması için çok kaygandır. Bu adaylar, meydan okumanın üstesinden gelebilecek ve onu karoya yapıştırabilecek elit azınlıktır!
 

Hazırlık


Ne tür bir boya kullanırsanız kullanın, seramik karonun boyaya alınması için yine de uygun şekilde hazırlanması gerekir. İlk olarak, karo yüzeyindeki talaşları veya diğer kusurları onarmanız gerekecektir. Onarımlar bittikten sonra cila tamamen sıyrılana kadar zımpara kağıdı ile zımparalayın. Bunun doğru olması biraz zaman alabilir bu yüzden sabırlı olun. Ardından, boya işinizi engelleyebilecek kalıntıları, kalıntıları veya tozu temizlemek için karoyu temiz, nemli bir bezle iyice temizlediğinizden emin olun.

Bu adımlar, kaç karonun onarılması gerektiğine ve parlaklığın ne kadar kolay zımparalandığına bağlı olarak biraz zaman alabilir, ancak acele etmemeniz önemlidir. Bunu yaparsanız, boya işiniz mahvolabilir.
 

1. Alkid Boya


Bu boyayı yerel boya mağazanızda bulmak nispeten kolaydır. İşe yarayabilecek diğer tüm boya türlerinde olduğu gibi, bu ancak seramik karoların sahip olduğu çok parlak cilayı zımparaladıktan sonra yapışacaktır. Alkid boya katları arasında, katların düzgün şekilde yapışmasını sağlamak için nemli bir bez kullandığınızdan emin olun.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için jotun ahşap boyası renk kartelası sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
 

2. Yağ Bazlı Boya


Uygun bir şekilde, herhangi bir yağ bazlı boya türü, seramik karoya harika bir şekilde yapışır.  Birçok kişi seramik karo boyarken cevabın lateks bazlı boya olduğunu düşünür, ancak dayanıklı bir boyaya ihtiyacınız varsa bu kesinlikle geçerli değildir. Lateks bazlı boya, en ufak bir darbeyle çatlayacak kabarık ve yumuşak bir efektle kurur.

Yağ bazlı boya da en iyi şekilde birden çok kat halinde sürülür. Boyanın katlar arasında kuruması için zaman verdiğinizden emin olun, aksi takdirde bitmiş ürünü tehlikeye atabilirsiniz.

Seramik karoların kaygan parlaklığının inanılmaz esnekliğine dayanabilecek sadece iki tür boya vardır. Alkid boya kuru fayanslar için daha iyidir, yağ bazlı boya ise banyo veya mutfak gibi ıslanan fayanslar için en iyi seçimdir.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.