Sprey Boya ile Plastik Boyamak İçin 5 İpucu

plastik sprey boyama

Sprey boya ile plastik boyama bir zamanlar külfetli bir işti. Sprey boya, parlak plastik yüzeylerde lekeler, boncuklar veya damlacıklar oluşturma eğilimindeydi. Ancak, şimdi işi çok daha kolay ve harika bir sonuçla halledebilirsiniz. Aşağıdakilerin tümünü dikkate almak, plastik eşyaların spreyle boyanmasını çok daha kolay bir iş haline getirecektir.
 

1. Temiz Plastik Yüzeyler


Boyayacağınız her şeyin temiz olduğundan emin olun. Sprey ile boyamadan önce, plastiğinizin yüzeyine yapışan toz, kalıntı veya yapışkan maddeler temizlenmelidir. Plastiğiniz sadece silerek kolayca temizlenemiyorsa, önce suyla yıkayın ve iyice kurumasını bekleyin. Boyamadan önce görebileceğiniz tüm parçacıklar, boyadıktan sonra da aynı şekilde görünür olacaktır. Bu adımın önemini küçümsemeyin ve plastik eşyalarınızı spreyle boyamak için acele etmeyin.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için saten iç cephe boya fiyatları sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
 

2. Astar Sürmeyi Atlayın


Çoğu boyama işi için, genellikle son renkleri püskürtmeden önce bir astar kullanılması tavsiye edilir. Bununla birlikte, plastik için her zaman gerekli değildir. Temiz bir yüzeye sahip olduğunuz ve biraz hızlı zımpara yapabildiğiniz sürece gerekli değildir. Zımparalama yapmanızı bile gerektirmeyen boyalar da mevcuttur.
 

3. Uzaktan Eşit Şekilde Püskürtün


Parçaya çok yakın püskürtmeyin, çünkü bazı kısımlarda rengi eşit olmayan bir şekilde kalınlaştıracaktır. Eşit bir ton oluşturmak için uzaktan püskürtün. Önerilen mesafe, üzerinde çalıştığınız nesneden yaklaşık 6-10 cm uzakta olacaktır. Bu bariz bir tavsiye gibi görünebilir, ancak bunu yalnızca boyamaya başladığınızda yapmanız değil, aynı zamanda tüm süreç boyunca, hatta sık sık durup yeni bir katman başlattığınızda bile bunu takip etmeniz önemlidir.

Püskürtme yaparken, asla malzemenizin yüzeyinde başlamayın veya durmayın. Bu, boya işinize zarar verebilecek damlamalar ve renk kümeleri oluşturacaktır. Bir uçtan diğer uca eşit, tek sıra halinde püskürtmeye devam edin. Soldan sağa tek satırda püskürtme yaptığınızda, tetiği bırakmadan ve püskürtmeyi durdurmadan önce parçanın kenarının biraz ötesine geçin. Ardından, aynı şeyi sağdan sola yapın, bitene kadar tekrarlayın.

İPUCU:  Parça birkaç kat halinde püskürtülmelidir. İlk kat çok hafiftir ve parçayı örtmez. Buna yapışkan ceket denir. Bir sonraki kat, yapışkan kata yapışacak ve parçayı kaplayacaktır. Boyayı tek katta yoğun bir şekilde sürmeyin, yoksa akacaktır. Genellikle, iki ila üç hafif kat, parçayı sorunsuz bir şekilde bitirir.
 
4. "Portakal Kabuğu"nu Önleyin veya Onarın

Bu, püskürttüğünüz rengin turuncu olacağı veya boyanın soyulmaya veya pul pul dökülmeye başlayacağı anlamına gelmez. Portakal kabuğu, boya plastik yüzeyde düzleşmeden önce kuruduğunda ve çukurlu, pürüzlü bir yüzey oluşturduğunda meydana gelir. Bunu düzeltmek için, boya tamamen kuruduktan sonra yüzeyini düzleştirmek için zımparalayın. Portakal kabuğu dokuları, boya çok kalın uygulandığında da olabilir veya plastik eşyalarınızdan çok uzakta çalışıyor olabilirsiniz. En iyi mesafeyi elde etmek için, gerçek boyama işinizden önce biraz deneme yanılma çalışması yapın. Bu, portakal kabuğu oluşturmayacak en iyi mesafenizi belirlemenize yardımcı olacaktır. Öznenize yaklaşıyorsanız, renkte eşit bir sonuç elde etmek için daha hızlı çalışmanız gerektiğini unutmayın.
 
5. Sabırlı Olun

Sprey boyama kolay değildir ve biraz zaman ve ayrıntılara dikkat gerektirir. Yaptığınız işte her zaman sabırlı olmayı ve işi bitirmek için acele etmemeyi unutmamalısınız. Her aşamada test yapmak için plastik yüzeyinizin hurda plastik veya küçük ihmal edilebilir alanlarını kullanmaktan çekinmeyin. Öğrendikleriniz ve gözlemledikleriniz çok yardımcı olabilir. Acele sprey boyanın yaptığı tek şey, boyayı çok daha hızlı mahvedeceğinizi garanti etmektir.

Bu sabrınızı kullanabileceğinizi varsayarsak, bazı eski çim mobilyalara veya diğer plastik parçalara, bir renk patlaması ve birkaç kat sprey boya ile yeni bir hayat verme yolundasınız.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.